Warsztaty Szkolne

KONTAKT:

Kierownik warsztatów szkolnych: mgr Jacek Krawczyk

(0-14) 636 08 10 wewn. 110


Słowo wstępne

             Szybkie zmiany w technice wytwarzania, wprowadzenie gospodarki rynkowej oraz reforma polskiego systemu edukacji spowodowały znaczne zmiany w procesie kształcenia zawodowego. Zmiany te dotyczą zarówno celów i treści, jak i technologii kształcenia. Dziś proces kształcenia zawodowego wymaga nie tylko przygotowania absolwenta w zakresie niezbędnej wiedzy teoretycznej i ukształtowania określonych umiejętności zawodowych związanych z obsługą urządzeń, ale przede wszystkim ukształtowania umiejętności korzystania z różnorodnych źródeł informacji i gotowości do przystosowania się do zmieniających się technologii i warunków pracy.

Absolwent współczesnej szkoły zawodowej musi być przygotowany na zmiany. Nieustanny rozwój i ewolucja poszczególnych zawodów dokonują się między innymi dzięki wprowadzeniu komputerów do procesów wytwarzania. Komputer stał się niezbędnym narzędziem pracy. Zastosowanie mikroprocesorów oraz maszyn i urządzeń sterowanych automatycznie – stało się w kształceniu zawodowym potrzebą dnia.

Uwzględnienie powyższych postulatów oraz wychodzenie naprzeciw aktualnemu zapotrzebowaniu rynku pracy nie może odbywać się bez szerokiej współpracy instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym z przedsiębiorstwami produkcyjnymi i zakładami usługowymi,  w których uczeń – przyszły pracownik - może poznać miejsce pracy w naturalnym środowisku.

 

Warsztat

 

Do roku 1992 Warsztaty Szkolne funkcjonowały w Szkole przyzakładowej Zakładów Azotowych i stanowiły ich integralną część. Wtedy wraz ze szkołą zostały przekazane pod nadzór pedagogiczny Kuratorium Oświaty w Tarnowie i Urzędu Miasta Tarnowa. Otrzymały też status gospodarstwa pomocniczego. W takiej formie - warsztaty jako zakład  pracy - miały szkolić uczniów i wspomagać finansowo szkołę. Od roku 2011, po ustawowej likwidacji gospodarstw pomocniczych, warsztat znów przyjął formę Warsztatów Szkolnych, początkowo przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1,  a od 01 września 2013 roku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie.

W Warsztatach kierowanych przez mgr Jacka Krawczyka, zatrudnionych jest 13 nauczycieli praktycznego nauczania zawodu.

Uczyć i wychowywać przez pracę

 

W chwili obecnej ok. 240 uczniów z 10 oddziałów odbywa zajęcia praktyczne w kilku pracowniach tematycznych. Są to:

  • Pracownia mechaniki samochodowej
  • Pracownie obróbki ręcznej
  • Pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie CNC
  • Spawalnia
  • Warsztat elektryczny
  • Kuźnia – pracownia obróbki cieplnej
  • Pracownia fryzjerska

 

Na terenie warsztatów funkcjonuje  Ośrodek  Egzaminacyjny, w którym odbywa się  część praktyczna egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodach: ślusarz, elektryk i fryzjer.

Spawalnia i pracownia CNC wykorzystywane są do realizacji wybranych treści kształcenia w zawodach ‘mechanicznych’ oraz do prowadzenia Kursów Zawodowych.

Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uzyskania uprawnień spawacza w różnych metodach spawalniczych, certyfikowanych przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach i honorowanych na terenie całej Unii Europejskiej.

Młodzież ucząca się w zawodach, które w trakcie wykonywania zadań zawodowych stosują obróbkę cieplną, ma możliwość , pod opieką mistrza kowalskiego spróbować technik kowalskich na jedynych w Tarnowie profesjonalnie przygotowanych stanowiskach.

  

Przyszłość

 

W ostatnich latach szkolnictwo zawodowe przeżywa swoisty renesans. Brak  na rynku pracy fachowców w zawodach kształconych na poziomie szkoły średniej powoduje, że zainteresowanie wśród absolwentów gimnazjum tego typu szkołami rośnie.

Przygotowując ofertę kształcenia i biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Chcemy wyposażyć naszych absolwentów nie tylko w umiejętności zawarte w treściach kształcenia przypisanych dla danego zawodu, ale również w dodatkowe umiejętności i kompetencje bardzo pożądane przez pracodawców, a zdobyte w formach poza szkolnych czyli na kursach zawodowych. Jedną z takich form jest również udział uczniów klas ‘samochodowych’ w cyklu wyścigowym Volkswagen Castrol Cup w charakterze pomocników mechanika.

Aby sprostać stale wzrastającym wymaganiom sprzętowym, z jakim powinni spotkać się na drodze kształcenia praktycznego uczniowie szkół zawodowych, będziemy w sposób ciągły doposażać warsztat w nowe maszyny, urządzenia i narzędzia. Bardzo intensywnie rozwijamy również współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami i innymi jednostkami zajmującymi się szkoleniem praktycznym. Wiedza i doświadczenie zawodowe uczniów, mających kontakt z przedsiębiorstwami, już w trakcie kształcenia znacznie wyprzedzają treści przekazywane z podręczników podczas zajęć lekcyjno-laboratoryjnych.

Nadrzędnym celem szkoły, a w szczególności Warsztatów Szkolnych, jest takie przygotowanie uczniów, aby zdali egzamin zawodowy i szybko znaleźli satysfakcjonujące ich miejsce pracy, a nie zasilali rzesze bezrobotnych.

Opracował:

Jacek Krawczyk


PRACOWNIE:

mechaniki samochodowej

9

9

9

9

pracownia CNC

9

8

7

3

10

10

10

10

 

  obróbki ręcznej
 
 

 

spawalnictwa
 


 

10

10

10

10

10

 

elektryczna

10

10

10

 

fryzjerska